ماسک تنفسی

ماسک تنفسی

ماسک تنفسی

آلودگی هوا در شهرهای بزرگ مسئله ای است که این روزها به معضل بسیار بزرگی در تمام جامع تبدیل شده است. پزشکان پیشنهاد می کنند در روزهایی که آلودگی هوا بالاست حد الامکان از خانه خارج نشویم اما ممکن است به هر دلیل نیاز باشد تا در هوای آلوده به شهر رفت.

استفاده از ماسک های تنفسی تا حدودی می تواند از آلودگی محیط و ریزگرد و بیماری های عفونی مختلف جلوگیری کند. ماسک های تنفسی در صورت پوشش کامل دهان و بینی از انتقال بیماری های ویروسی خطرناک تنفسی مانند آنفولانزا و سل جلوگیری می کنند. 

همچنین ممکن است محیط کار برخی افراد به گونه ای باشد که با گازهای سمی و خطرناک در ارتباط باشند. کارهایی مثل کار در معدن، آزمایشگاه، بیمارستان و … از این دسته کارها هستند.

انواع مختلفی از ماسک های تنفسی وجود دارد که در ادامه به معرفی و ویژگی آنها می پردازیم:

ماسک تنفسی N95

انواع ماسک تنفسی 

با توجه به نوع محیط کاری که در آن ممکن است ذرات گرد و غبار یا گاز و بخارهای سمی تولید شود ماسک هایی هم که استفاده می کنیم متفاوت خواهد بود. هر کدام از آلاینده های موجود می توانند خطرات جدی برای سلامتی انسان داشته باشند.

برای ارزیابی نوع آلاینده های موجود در محل کار از سیستم های پیشرفته آزمایشگاهی استفاده می کنند و نتایج به دست آمده در واحد قسمت در میلییون (ppm) است و با توجه به نتایج می توان گفت کدام نوع آلاینده در محیط بیشتر وجود دارد و باید از چه ماسک تنفسی در مقابل آن استفاده کرد.

 •  ماسک تنفسی فیلتر دار : این ماسک ها در پایین و یا کناره هایشان یک یا دو فیلتر پیشرفته برای تصفیه هوا و جذب مواد آلاینده دارند. این فیلتر ممکن است نوعی فیلتر معمولی یا فیلتر پیشرفته برای انجام واکنش های شیمیایی و تنفس هوای سالم باشد. 
 • ماسک تنفسی تمام صورت : به این ماسک ها، ماسک شیمیایی هم گفته می شود که در زمان جنگ و حملات شیمیایی از آنها استفاده می شود. این ماسک ها تمام سطح صورت از پیشانی گرفته تا چانه را پوشش می دهند و از ورود مواد آلاینه به بدن جلوگیری می کنند. از این ماسک ها همچنین در کارهایی مانند سم پاشی هم می توان استفاده کرد.
 • ماسک تنفسی نیم صورت : این ماسک ها فقط قسمت دهان و بینی فرد را پوشش می دهد و عمدتا برای کارهایی استفاده می شود که اشخاص با مواد حساس کار نمی کنند.
 • ماسک فیلتر دار شیمیایی : این ماسک ها جزو ماسک های تنفسی بسیار حساس هستند و بیشتر به صورت تمام صورتند. فیلتر وتجهیزات و مواد به کار رفته در ساخت این ماسک ها بسیار پیشرفته و مرغوب است و به نسبت سایر ماسک ها قیمت بالاتری دارند.
 • ماسک فیلتر دار صنعتی : این ماسک ها همانطور که از اسمشان پیداست برای کارهای صنعتی استفاده می شوند و می توانند به صورت تمام صورت یا نیم صورت باشند.
 • ماسک سه لایه : ماسک های سه لایه که به آنها ماسک کش دار هم می گویند در ضخامت های مختلفی تولید می شود که برای تنفس بهتر در فعالیت های روزانه بسیار کاربردی است. این ماسک ها برای جلوگیری از نفوذ باکتری و میکروب و برای افرادی که در معرض بزاق و ترشحات تنفسی دیگران هستند بسیار مفید است.
 • ماسک جراحی : ماسک های تنفسی پزشکی که نوعی از آنها ماسک جراحی است برای استفاده در اتاق عمل هستند و نوعی ماسک سه لایه محسوب می شوند. این ماسک ها یکبار مصرف بوده و یک لایه جذب کننده رطوبت درون خود دارند. لایه های تشکیل دهنده به ترتیب عبارتند از لایه داخلی، فیلتر میانی و لایه رطوبت گریز. 

ماسک تنفسی فیلتردار

فیلتر های موجود برای ماسک های تنفسی

مهم ترین مسئله در ماسک های تنفسی فیلتر دار، نوع فیلتر به کار رفته در آنهاست. چرا که هر کدام از آنها برای تصفیه نوع خاصی از آلاینده ها استفاده می شوند. برای ساخت این فیلترها ممکن است از کربن فعال یا کاتالیزورهای دیگری استفاده شود. 

استانداردهای موجود برای ساخت فیلترهای ماسک از سه علامت N، R و P برای میزان مقاومت آنها در برابر مواد روغنی و ذرات حاوی روغن استفاده می کند. فیلتر های گروه N در برابر روغن و مواد روغنی مقاوم نیستند. فیلتر های گروه  R در برابر روغن ها تا 8 ساعت مقاوم هستند و فیلتر های گروه P به مدت 40 ساعت در برابر روغن ها مقاومت دارند.

فیلترهای گروه N خود به چندین زیر مجموعه تقسیم می شوند. فیلتر های N95 که 95 درصد آلاینده ها را جذب و هوا را تصفیه می کند. فیلترهای N99 حدودا 99 درصد آلاینده ها را جذب و فیلتر های N100 در حدود 99.97 درصد مواد آلاینده را به خود جذب و هوا را تصفیه می کند.

 از ماسک های N95 برای مشاغلی که با گرد و غبار و ذرات ریز مواجه هستند، در بخش سلامت برای مراقبت های بهداشتی و پزشکی (ماسک جراحی N95) استفاده می شوند. استفاده از این ماسک برای کودکان و افرادی که موی صورت دارند مناسب نیست چرا که حفاظت کامل را انجام نمی دهد.

از آنجا که باید ماسک ها به گونه ای باشند که در برابر نفوذ گرد و غبار به داخل ریه ها جلوگیری کنند، طبقه بندی های مختلفی برای آنها وجود دارد. این طبقه بندی به صورت:

 • FFP1 برای حفاظت در برابر آئروسل های جامد و مایع غیر سمی با میزان تراکم 5.4 برابر حد مجاز.
 • FFP2 برای حفاظت در برابر آئروسل های جامد و مایع غیر سمی و یا میزان سمی بودن کم تا متوسط با میزان تراکم 12 برابر حد مجاز.
 • FFP3  برای حفاظت در برابر آئروسل های جامد و مایع غیر سمی و یا میزان سمی بودن کم تا زیاد با میزان تراکم 50 برابر حد مجاز.

ماسک تنفسی صنعتی

بهترین ماسک تنفسی

هنگام خرید و انتخاب ماسک تنفسی علاوه بر انتخاب درست فیلتر ماسک باید نکاتی را هم در نظر بگیریم تا ضریب ایمنی بیشتری داشته باشیم. از جمله این موارد:

 •  ماسک انتخابی باید دارای یک دماغ گیر فلزی قابل تنظیم باشد تا ماسک محکم تر بر روی صورت قرار گرفته و پایین نیاید.
 • ماسک های یک بار مصرف اگر در لایه داخلی خود ساختار فوم مانند داشته باشند راحت تر هستند و ایمنی بیشتری دارند.
 • ماسک هایی که یک دریچه تنفسی داشته باشند که هم راحت تر بتوان تنفس کرد و هم از عرق کردن صورت جلوگیری شود مناسب تر است.
 • حتما در کارهایی که با مواد شیمیایی یا ریزگرد ها سر وکار داریم از ماسک مناسب استفاده کنیم، چرا که در غیر این صورت ممکن است ریزگردها وارد ریه ها شده و  مشکلات تنفسی به وجود آید.

در محیط های کاری صنعتی و یا آزمایشگاه ها علاوه بر اینکه استفاده از ماسک ضروری و الزامی است، استفاده از دستکش های ایمنی مختلف نظیر دستکش کف موادی، دستکش ضد حلال، دستکش ضد اسید و … هم ضروری است. 

جهت تهیه ماسک های تنفسی از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در ارتباط باشید:

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*