دستکش ضد حلال

دستکش ضد حلال

دستکش ضد حلال

تجهیزات ایمنی چیست و چه کاربردی دارند؟

در برخی از محیط های کاری مانند آزمایشگاه ها، کارخانه ها، کسانی که در ارتفاع کار می کنند و … همواره خطراتی سلامتی و ایمنی کارکنان را تهدید می کند. در سطح بین المللی قوانین HSE و در سطح کشوری قوانین مربوط به وزارت کار حفاظت از جان کارگران در مشاغل پرخطر را به عهده کارفرما و مهم ترین وظیفه آنها می داند.

به همین منظور برای رعایت این قوانین و مقررات استفاده از تجهیزات ایمنی مختلف مثل:

دستکش ضد حلال چه کاربردی دارد؟

یکی از تجهیزات ایمنی گفته شده دستکش های ایمنی است. دستکش های ضد حلال در برابر مواد شیمیایی مقاومت خوبی دارند و برای شرایط و محیط هایی که کار با مواد شیمیایی مختلف رایج است استفاده از این دستکش ها حتما پیشنهاد می شود، چرا که تماس مواد حلال با پوست دست سبب ایجاد حساسیت و آسیب هایی می شود. 

استفاده از دستکش های ضد حلال برای حفظ ایمنی هر چه بیشتر فرد در برابر خطرات محیطی است. البته مقاومت این دستکش ها به نسبت دستکش ضد اسید کمتر است و برای حلال های نه چندان قوی پیشنهاد می شوند.

از جمله مواد شیمیایی که دستکش های ضد حلال به راحتی آنها را پوشش می دهند می توان سدیم هیدروکسید، اسید سولفوریک، هیدروژن پراکسید، اسید هیدروفلوریک، فرمالدهید، استیک اسید، متانول، آمونیوم هیدروکسید اشاره کرد.

 برای تصفیه انواع روغن ها و فرآیندهای انجام شده در مواد شیمیایی، حمل و جا به جایی مواد و تجهیزاتی که به روغن و گریس و حلال ها آغشته شده اند. البته همانطور که گفتیم غلظت و درصد این مواد باید کم باشد تا بتوان از دستکش ضد حلال استفاده کرد. برای درصدهای بالا استفاده از دستکش ضد اسید پیشنهاد می شود.

از این دستکش ها در محیط هایی مثل:

  • صنایع شیمیایی سنگین، پالایشگاه ها، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی
  • صنعت آبکاری
  • باطری سازی ها
  • صنعت ساختمان سازی
  • و کلیه صنایع تولیدی که با مواد شیمیایی و اسیدها سر و کار دارند می توان استفاده کرد. 

مواد تشکیل دهنده دستکش ضد حلال

جنس این دستکش ها باید از مواد نرم باشد تا هنگام کار با آنها احساس راحتی بیشتری داشته باشیم. به همین دلیل معمولا لایه داخلی دستکش های ضد حلال را برای جلوگیری از بوی بد و عرق نکردن دست ها در داخل دستکش از پنبه می سازند. البته در عین نرمی در داخل دستکش باید لایه بیرونی آن به گونه ای باشد تا برای بلند کردن و جابه جایی اجسام مختلف به مشکل نخوریم.

معمولا در لایه بیرونی دستکش های ضد حلال از برجستگی هایی برای راحتی کار استفاده می کنند. همچنین ترجیحا باید از نوع ساق دار باشند و تا بالای آرنج را بپوشانند که کمترین احتمال آسیب را داشته باشیم. البته در مواردی که برخورد کمتری از حلال ها را با دست ها داشته باشیم می توان از نوع ساق کوتاه این دستکش هم استفاده کرد.

معمولا این دستکش ها را از ترکیب مواد لاتکس با برخی مواد شیمیایی دیگر می سازند. در واقع ابتدا باید آمیزه ای از لاتکس با مواد پایدار کننده و منعقد کننده به دست آید و یکی از بهترین ترکیب های لاتکسی که می توان در تمام دستکش های ضد حلال استفاده کرد، لاتکس کلروپرن است.

دستکش ضد حلال

ویژگی دستکش های ضد حلال

این دستکش ها در برابر انواع ساییدگی، بریدگی، پارگی و سوراخ شدن مقاوم هستند. همچنین از عبور میکروارگانیسم ها در این دستکش ها جلوگیری به عمل می آید و در برابر بازهای معدنی و آلی مقاومت خوبی دارند. دستکش های ضد حلال نیتریل، ترکیبی از مواد مقاوم در برابر عوامل شیمیایی و مقاومت فیزیکی بالاست.

یک نکته مهم که هنگام خرید دستکش ضد حلال باید مد نظر قرار دارد این است که رویه دستکش ها را معمولا با لایه ای از PVC برای عایق بودن در برابر مواد شیمیایی می پوشانند. PVC به کار رفته در بسیاری از دستکش ها دارای ماده ای به نام فتالات است.

فتالات برای انعطاف پذیری و خاصیت کشسانی بیشتر دستکش ها به کار برده می شود اما نتایج منفی بر سلامتی دارد که می توان به مواردی نظیر:

  • کم شدن هورمون های تستوسترون در آقایان و بروز مشکل برای تولید مثل
  • آسیب به کلیه ها و کبد
  • احتمال ابتلا به سرطان اشاره کرد.

بنابراین هنگام تهیه این دستکش ها توجه کنید که از مواد اولیه فاقد فتالات تهیه شده باشد. همچنین باید خاصیت ضد لغزش و چنگش مناسبی را هم داشته باشند. 

بهتر است دستکش ضد حلال انتخابی شما از جنس نیتریل ساخته شده باشد تا از بروز حساسیت های پوستی جلوگیری شود. برخی از این دستکش ها در برابر جریان برق هم نارسانا هستند که یک مزیت خوب و مهم در میان دستکش ها محسوب می شود.

معمولا این دستکش ها بعد از تولید در آزمایشگاه تحت آزمایش ها و تست های خاصی قرار می گیرند و در صورت کسب تاییدیه های مورد نظر به صورت عمده تولید می شوند. یکی از این آزمایش ها برای دستکش های ضد حلال، آزمایش PH برای ظرفیت و تحمل این دستکش ها در برابر مواد شیمیایی است. دستکش های ضدحلال PH بین 3.5 تا 9.5 را تحمل می کنند.

راه های ارتباطی با ما:

آدرس : تهران – خیابان مصطفی خمینی – پایین تر از چهار راه سرچشمه – پلاک 551

تلفن : 02133550478

ایمیل : info@rasouliansafety.ir

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*