تجهیزات ایمنی

تجهیزات ایمنی

تجهیزات ایمنی

اصول ایمنی در کارگاه های صنعتی

همانطور که می دانید تمام محیط های کاری، محیط های رسمی و اداری نیستند که بتوان با لباس فرم روزانه در آنجا حاضر شد و کار را شروع کرد. بسیاری از محیط های کار از جمله کارگاه های ساختمان سازی، کارخانه های خودرو سازی، مواد غذایی، تولید لوازم برقی، کارگاه های صنعتی مانند سنگ بری ها، نجاری، بیمارستان ها و…به گونه ای هستند که رعایت اصول ایمنی در آنها بسیار مهم و حساس است.

با پیشرفت تکنولوژی گسترش استفاده از ماشین آلات و ابزارهای برقی و برنده در صنعت، به همان اندازه که انجام کارها راحت شده و سرعت عمل بیشتری داریم؛ خطرات و آسیب های احتمالی هم افزایش یافته که باید با استفاده از قوانین و تجهیزات ایمنی تا حد ممکن این خطرات را کاهش دهیم.

مهم ترین دلایل حادثه آفرین در محیط های کاری صنعتی به این شرح است: عدم آشنایی با محیط کار و استفاده درست از ابزار و وسایل موجود، سقوط اشیا، انباشته کردن وسایل کار روی هم که با کوچکترین تکانی احتمال ریزش آنها وجود دارد، جا به جا کردن اشتباه وسایل و ابزار سنگین، استفاده نکردن از تجهیزات ایمنی، شتاب و عجله برای انجام کارها.

با استفاده از تجهیزات ایمنی و رعایت قوانین و اصول ایمنی محیط کار به خصوص در محیط های صنعتی می توان خطرات احتمالی را تا حدود زیادی کاهش داد. در اصل می توان گفت تجهیزات ایمنی ابزار و وسایلی هستند که باعث می شوند شرایطی که منجر به آسیب کارکنان شود را تا حدود زیادی کاهش داده و کنترل می نماید.

بر همین اساس مبحث مهندسی ایمنی در کارگاه ها و کارخانه ها مطرح می شود و کارفرمایان بر همین اساس ملزم به رعایت نکات ایمنی و تهیه وسایل ایمنی از قبیل دستکش های ایمنی، کلاه و عینک ایمنی، لباس کار ایمنی و سایر تجهیزات برای حفظ جان کارکنان خود هستند.

لباس ایمنی کار

تجهیزات ایمنی

مهم ترین نکته در هنگام تهیه تجهیزات ایمنی اندازه درست آن با بدن فرد و استفاده از تجهیزاتی ایمنی که با مواد مرغوب ساخته شده باشند است. تجهیزات ایمنی که در محیط های کاری صنعتی استفاده می شوند عبارتند از: 

 • لباس ایمنی یا لباس کار:  در هر محیطی متناسب با نوع کاری که می خواهیم انجام دهیم لباس های ایمنی مختلفی وجود دارد. باید بدانید در محیط هایی که امکان خطر انفجار و آتش سوزی وجود دارد، استفاده از لباس هایی که الکتریسیته ساکن ایجاد می کنند ممنوع است.
 • برای ساخت لباس های ایمنی کار نسوز از پنبه نسوز که به آن آزبست هم می گویند و ترکیبی از سیلیکات های معدنی مانند منگنز، آهنمی می باشد استفاده می کنند، این ماده مقاومت بالایی در برابر آتش و حرارت دارد. لایه بیرونی لباس های کار نسوز را از جنس کولار آلومینیوم می سازند.
 • لباسکار برای پوشش تمام قسمت های بدن در دو مدل دو تکه (بلوز و شلوار) و یک تکه (بلرسوت) تولید می شود، جنس لباس ایمنی یا تماما از الیاف های طبیعی یا ترکیبی از الیاف طبیعی و مصنوعی یا از الیاف شیمیایی و صنعتی تولید می شود. 
 • استفاده از کمربند و آستین های دکمه دار اصلا درست نیست. در محیط هایی که با برق و وسایل برقی در ارتباط هستید به هیچ وجه نباید از لباس ایمنی که دارای قطعات فلزی است استفاده کرد.
 • آستین لباس های ایمنی کار نباید گشاد باشد، البته خود لباس هم نباید به قدری تنگ باشد که مانع از کار کردن درست اعضای بدن شود.
 • برخی از لباس های ایمنی کار عبارتند از لباس های نسوز آلومینیومی، لباس های ضد اسید یکسره، لباس های ضد گاز، لباس هاس ایمنی آتش نشانی. پیش بندهای ایمنی هم در دسته لباس کار قرار می گیرد.
 • از این پیش بندها برای ایمنی بیشتر و پوشاندن بدن با توجه به شرایط مختلف استفاده فراوانی می شود. از نمونه های این پیش بندها می توان به نایلونی، چرمی (انجام امور جوشکاری و جلوگیری از ریختن پلیسه های جوشکاری)، سربی (برای حفاظت در برابر اشعه های رادیواکتیو)، پلی وینیل کلراید (حفاظت در برابر مواد شیمیایی) اشاره کرد.
 • گونه دیگری از لباس های کار لباس ها و جلیقه های شبرنگ دار هستند که برای رویت در شرایط آب و هوایی مختلف و جلوگیری از صدمه و ضربه استفاده می شوند.

دستکش ایمنی کار

دستکش های ایمنی

پوشاندن دست ها هنگام کار در محیط های صنعتی همواره مسئله ای بسیار مهم و جدی تلقی شده است، می توان گفت بیش از 60 درصد مشکلاتی که در حین کار برای دست ها پیش می آید به علت استفاده نکردن از تجهیزات ایمنی و رعایت نکردن قوانین ایمنی است.

با استفاده از دستکش های ایمنی می توان تا حدود زیادی مسائلی از قبیل بریدگی، سوختگی، پارگی و قطع شدن انگشتان یا دست ها را برطرف کرد. به همین منظور دستکش های ایمنی مختلفی طراحی و ساخته شده اند که شما عزیزان می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و پس از مشاوره رایگاه بهترین محصول را انتخاب نمایید.

از جمله دستکش های ایمنی موجود می توان به : دستکش های لاتکس، کف مواد، ضد برش، دستکش ضد سایش، پلاستیکی صنعتی و خانگی، ضد اسید، ضد حلال اشاره کرد که هر کدام کاربرد منحصر به فردی دارند.

مثلا دستکش های لاتکس برای استفاده در صنایع پزشکی و بهداشتی و کارهایی که نیاز به ظرافت دارند، دستکش های کف مواد برای کارهایی که با مواد روغنی و چرب سروکار دارند و باید به خوبی با استفاده از دست ها اجسام را نگاه دارند کاربرد دارد.دستکش های ضد سایش برای انجام اموری که ممکن است دچار ساییدگی دست شویم از جمله سنگ بری، کارهای ساختمانی و …

دستکش های ضد برش برای کارهایی که با اجسام تیز و برنده مانند اره و چاقو مواجه هستیم، دستکش های ضد حلال و ضد اسید برای کار با مواد شیمیایی خورنده اسیدی و بازی مناسب هستند.برای ساخت هر کدام از این دستکش ها از مواد ویژه و مخصوص طبیعی یا شیمیایی استفاده می شود.

ماسک ایمنی صورت

ماسک های ایمنی

برای حفاظت از ریه ها در برابر هوای آلوده ماسک های ایمنی پیشنهاد می شوند. این هوای آلوده هم می تواند آلودگی موجود در هوا برای افراد عادی باشد و هم آلودگی کار در محیط های صنعتی مانند پالایشگاه ها و نیروگاه ها برای کارکنان این مجموعه ها.

انواع مختلفی از ماسک های تنفسی ایمنی وجود دارند که علاوه بر جلوگیری از ورود هوای آلوده به ریه ها، با استفاده از فیلترهایی که دارند هوا را تصفیه کرده و ناخالصی های آن را می گیرند.

این ماسک ها در انواع تمام صورت و نیم صورت و به صورت فیلتر دار، بدون فیلتر برای کاربردهای شیمیایی، صنعتی، سه لایه، جراحی ساخته می شوند. فیلترهای موجود برای ماسک ها نیز خود چندین زیر مجموعه دارد. از جمله : فیلترهای FFP1, FFP2 و FFP3 که هر کدام درصدی از آلاینده ها را جذب کرده و برای تعداد ساعت مشخصی قابل استفاده است.

عینک ایمنی کار

عینک ایمنی

دسته دیگر از تجهیزات ایمنی، عینک های ایمنی هستند که برای محافظت از چشم ها در برابر نور زیاد و یا مواد شیمیایی بسیار مناسبند. این عینک ها سطوح منعکس کننده نور بین فرد و اشیا را افزایش داده و انجام کارها را آسان می کند. 

از این عینک در کارهای مختلفی از قبیل جوشکاری، فرزکاری، کار با سمباده، انجام امور آزمایشگاهی، کارهایی که با مواد رادیواکتیو و سربی در تماس هستند، استفاده از ابزار هوای فشرده و … استفاده می شود.

از دیگر وسایل و تجهیزاتی که برای محافظت از چشم ها استفاده می شوند می توان به چشم پوش حفاظتی (در شکل های فنجانی و قوطی شکل)، پرده های حفاظتی ( این تجهیزات با استفاده از بند کوچکی به پشت سر وصل می شوند.)، کلاهخود اشاره کرد.

کلاه ایمنی کار

کلاه ایمنی

همانطور که می دانید سر به عنوان مهم ترین عضو بدن است و هر گونه آسیبی به سر می تواند باعث مرگ فرد یا مشکلاتی نظیر فلج شدن و از کار افتادن اعضای بدن شود. با استفاده از کلاه های ایمنی می توان خطرات احتمالی را تا حد بسیار زیادی کاهش داد.

آسیب هایی که به سر وارد می شود می تواند در اثر یکی از این عوامل باشد : سقوط اجسام به روی سر، برخورد سر با اجسامی مانند لوله، تماس سر با شی دارای جریان برق، گیر کردن مو یا سر در دستگاه های صنعتی و …

در تمام موارد با استفاده از تجهیزات ایمنی علی الخصوص کلاه ایمنی می توان خطرات را به میزان چشمگیری کاهش داد. کلاه های ایمنی به چهار گروه اصلی تقسیم می شوند :

 •  گروه اول کلاه ها از سر در برابر ضربات و سقوط اجسام محافظت می کنند اما در برابر جریان های الکتریکی مقاوم نیستند.
 • نوع دوم کلاه های مقاوم در برابر ضربه و نفوذ اجسام و دارای مقاومت الکتریکی تا 2200 ولت.
 • نوع سوم کلاه های با مقاومت مکانیکی و الکتریکی بالاتر تا 20000 ولت.
 • گروه آخر کلاه های ایمنی هستند که از سر در برابر ضربه محافظت می کنند اما برای محافظت در برابر سقوط اجسام مناسب نیستند و مقاومت الکتریکی هم ندارند. 

کفش ایمنی کار

کفش ایمنی

در  مورد آخرین تجهیزات و وسایل ایمنی که کفش های کار هستند می توان گفت همواره خطر افتادن اجسام، یا ریختن مواد شیمیایی مختلف، قرار گرفتن در محیط هایی که احتمال برق گرفتگی وجود دارد و … هست. با استفاده از کفش های ایمنی که به آنها کفش کار هم می گویند می توان این خطرات را به میزان چشمگیری کاهش داد.

کفش های ایمنی انواع مختلفی دارند؛ از جمله کفش های ساق دار، بدون ساق، چکمه یا نیم بوت و… جنس رویه و کفه این کفش ها از مواد مختلف طبیعی و پلیمری به دست می آید که هر کدام برای نوع خاصی از کارها مناسبند.

 کفش های با زیره نسوز که برای محیط هایی که احتمال آتش سوزی در آنجا وجود دارد، کفش های مقاوم در برابر جریان برق که کفی لاستیکی دارند، کفش های ایمنی برای کار در محیط بیمارستان، آزمایشگاه، کارگاه ها، کارخانه ها و … از انواع مختلف فکش های کار هستند.

در نهایت می توان گفت با رعایت قوانین ایمنی و استفاده از تجهیزات ایمنی درست و متناسب با نوع کاری که می خواهسد انجام دهید تا حدود زیادی می توانید به کاهش خطرات احتمالی در محل کار چه برای خودتان و چه برای افراد دیگر کمک کنید.

جهت اطلاع از انواع تجهیزات ایمنی و کاربرد هر کدام از طریق راه های ارتباطی زیر با کارشناسان ما در تماس باشید:

راه های ارتباطی با ما:

آدرس : تهران – خیابان مصطفی خمینی – پایین تر از چهار راه سرچشمه – پلاک 551

تلفن : 02133550478

ایمیل : info@rasouliansafety.ir

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*